Bu makalenin amacı birçok insanın hakkında fazla bilgi sahibi olmadığı nar çekirdeği yağının sağlık açısından faydalarını özetlemektir. Nar, genellikle Orta Doğu'da bolca yetişir. İçerisinde bol miktarda çekirdeği bulunmaktadır. Özellikle çekirdeğinde birçok vitamin vardır. Nar çekirdeği yağının faydaları hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucunda elde edilen bulgular vardır. Son yıllarda faydası sıkça araştırılmaya başlanan nar çekirdeği yağının faydaları;
-Yüksek oranda E vitamini ve polifenol içerir. Bu nedenle cilt bakımı, onarımı, beslenmesi, nemlenmesi ve elastikiyetini sağlayarak yaşlanma karşıtı etki sağlar.
-Bol miktarda vitamin, mineral, enzim ve antioksidanlar içerir. Bu nedenle kanser düşmanıdır denebilir. Meme kanserinde, kanserli hücrelerin kendi kendini yok etmesini teşvik ettiği yolunda bulgular ortaya çıkmıştır.
-Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcıdır. Kalbi kuvvetlendirerek kalp krizi riskini azaltır.
-Doğal bir afrodizyaktır: Çeşitli kültürlerde nar doğurganlıkla ilişkilendirilir ve sıkça tüketildiğinde afrodizyak benzeri etkilere sahip olduğu söylenir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, nar çekirdeği yağının afrodizyak etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Testosteron seviyelerinin yükselmesine ve daha da yüksek enerji seviyesine yol açması, cinsel arzuyu ve genel mutluluğu artırabilir. Araştırmalara göre; nar suyunun, erektil disfonksiyona maruz kalan hayvanlar için etkili bir tedavi aracı olabileceği bulunmuştur. Hayvanlarda işe yaradığı görüldüğü gibi, insanlarda kullanımı da eşit derecede etkili olabilir ve yakında yapılacak yeni araştırmalar tarafından sonuç kesinleştirilebilir. Nar çekirdeği yağı, yüksek oranda östrojen içermesi nedeniyle kandaki östrojen miktarını çoğaltarak sağlıklı bir cinsel yaşamın kapısını açar.
-Bağırsak parazitlerinin düşmanıdır, iyi bakterilerin artmasını sağlar. İshalde destek sağlar ve rahatlatır.
-Böbrek iltihaplarının giderilmesinde etkilidir.
-Bağışıklık sistemini güçlendirir: Nar içinde gerekli olan vitaminler ve mineraller, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde hayati öneme sahiptir. Bu vitaminler ve mineraller arasında şunlar bulunur: B vitamini kompleksleri, K vitamini, C vitamini, E Vitamini, Kalsiyum, Bakır, Magnezyum, Fosfor, Çinko, Potasyum ve Folat.
-Kilo vermeye yardımcı olur ve obeziteyi önler: Nar çekirdeği yağı içinde mevcut bulunan bazı flavonoidler kesinlikle kötü kolesterolden kurtulmanıza ve vücudun kilo kaybetmesine yardımcı olmada ustadır. Bu nedenle, kilo vermek istiyorsanız, bu yağı denemek mükemmel bir seçenek olabilir.
-Yaraları onarır: Nar çekirdeği yağının yaralar için iyi bir tedavi olabileceği, onları daha hızlı ve daha kolay iyileştirmeye teşvik ettiği iddia edildi. Mikrobiyal enfeksiyonlar, iltihap, aft ve kanama gibi çeşitli koşulları tedavi etmek için eski zamanlardan beri nar ekstreleri kullanılmıştır.
-Hafızayı güçlendirir: Nar çekirdeği yağının, düzenli olarak tüketildiğinde, bazı bireylerde hafızayı teşvik etmeye yardımcı olabileceğini gösteren çeşitli kanıtlar bulunmuştur. Çalışmalar, nar tohumlarında ve nar çekirdeği yağında bolca bulunan polifenollerin hafızaya ve diğer bilişsel sorunlara fayda sağladığını bulmuştur. Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etkisi vardır. Ayrıca narda bulunan polifenollerin kalp ameliyatının neden olduğu hafıza kayıplarında da uzun süreli koruma sağlayabileceğini düşündüren veriler bulunmuştur.
-Vücutta zararlı serbest radikallerle mücadele eder: Punicic asit içerir. Punicic asit bir antiinflamatuar olarak çalışır bu nedenle vücuttaki serbest radikallerle savaşmada son derece yararlı olabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, kansere neden olan hücrelerin nar çekirdeği yağına maruz bırakıldığında azaldığını tespit etmiştir.
-Antiinflamatuar gibi davranır: Nar çekirdeği yağının antiinflamatuar özellikleri cildinizin maruz kalabileceği tahriş, kızarıklık ve şişmeyi tedavi edebilir. Sırt ağrısı ve tutulmalar, artrit ve eklem sertliği gibi kronik hastalıklar için mükemmel bir tedavi yöntemidir. Bunun nedeni, antiinflamatuar özelliklerinden dolayı, yağın, devam eden ağrılı koşullar için mükemmel bir tedavi haline gelmesini sağlar.
-Menopoz semptomlarını rahatlatabilir: Menopoz belirtileri korkunç olabilir. Birçok kadın için ciddi bir engel teşkil eder. En sık karşılaşılan sorunlar arasında; sıcak basması, gece terlemesi ve anksiyete, depresyon ve ruhsal değişimler ile uyku güçlüğü olabilir. Araştırmalar, nar çekirdeği yağının, hayatlarının bu döneminde kadınların maruz kaldığı sıcak basmaları için etkili bir tedavi olabileceğini buldu. Bir çalışma, 12 haftalık bir dönem boyunca test edilen kadınların yaklaşık %40’ında bu spesifik semptom şiddetinde veya sıklığında düzelme göstermiş olduğunu bulmuştur.
Nar çekirdeği yağı alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken yağın soğuk sıkım olmasıdır. Cam şişede satılanı almalı ve kullanmalısınız.
Nar çekirdeği yağı kullanımı kozmetik ürünlerde yaygınlık göstermektedir. Birçok formu; masaj yağları, yüz yağları, masaj jelleri, duş jelleri, losyonlar, kremler, yüz serumları, sabunlar, dudak balsamları, şampuanlar ve diğer saç bakım ürünlerine içerik olarak eklenmektedir. Nar çekirdeği yağını kullanmanın herhangi bir yan etkisi ve zararı yoktur. İlk defa kullanıyorsanız cildinizin küçük bir bölümüne uygulayıp herhangi bir kaşıntı, kızarıklık oluşmuyorsa kullanabilirsiniz. Küçük çocuklarda kullanmak isterseniz, öncelikle hekiminize danışıp onay almalısınız.

KAYNAKLAR
1. Arshad H Rahmani , Mohammed A Alsahli, Saleh A Almatroodi. Potential Antitumor Effects of Pomegranates and Its Ingredients. 
Pharmacogn Rev. Jul-Dec 2017;11(22):136-140. 
2. Vesna Vučić, Milkica Grabež, Armen Trchounian, Aleksandra Arsić. Composition and Potential Health Benefits of Pomegranate: A Review. Curr Pharm Des. 2019;25(16):1817-1827. 
3. Pooja Sharma, Sarah F McClees, Farrukh Afaq. Pomegranate for Prevention and Treatment of Cancer: An Update. Molecules. 2017 Jan 24;22(1):177.
4. Sayedalireza Mirsane, Sayedmojtaba Mirsane. Benefits of Ellagic Acid From Grapes and Pomegranates Against Colorectal Cancer. Caspian J Intern Med. Summer 2017;8(3):226-227.
5. Khajebishak Y, Payahoo L, Alivand M, Alipour B. Punicic acid: A potential compound of pomegranate seed oil in Type 2 diabetes mellitus management. J Cell Physiol. 2019 Mar;234(3):2112-2120. 
6. Anusree SS, Priyanka A, Nisha VM, Das AA, Raghu KG. An in vitro study reveals the nutraceutical potential of punicic acid relevant to diabetes via enhanced GLUT4 expression and adiponectin secretion. Food Funct. 2014 Oct;5(10):2590-601.
7. Spilmont M, Léotoing L, Davicco MJ, Lebecque P, Mercier S, Miot-Noirault E, Pilet P, Rios L, Wittrant Y, Coxam V. Pomegranate seed oil prevents bone loss in a mice model of osteoporosis, through osteoblastic stimulation, osteoclastic inhibition and decreased inflammatory status. J Nutr Biochem. 2013 Nov;24(11):1840-8.
8. Bialek A, Czerwonka M, Bialek M, Lepionka T, Kaszperuk K, Banaszkiewicz T, Tokarz A. Influence Of Pomegranate Seed Oil And Grape Seed Oil On Cholesterol Content And Fatty Acids Profile In Livers Of Chickens. Acta Pol Pharm. 2017 Mar;74(2):624-632.
9. Huber R, Gminski R, Tang T, Weinert T, Schulz S, Linke-Cordes M, Martin I, Fischer H. Pomegranate (Punica granatum) Seed Oil for Treating Menopausal Symptoms: An Individually Controlled Cohort Study. Altern Ther Health Med. 2017 Mar;23(2):28-34.
10. Nekooeian AA, Eftekhari MH, Adibi S, Rajaeifard A. Effects of pomegranate seed oil on insulin release in rats with type 2 diabetes. Iran J Med Sci. 2014 Mar;39(2):130-5.
11. Białek A, Białek M, Lepionka T, Kaszperuk K, Banaszkiewicz T, Tokarz A. The effect of pomegranate seed oil and grapeseed oil on cis-9, trans-11 CLA (rumenic acid), n-3 and n-6 fatty acids deposition in selected tissues of chickens.
J Anim Physiol Anim Nutr (Berl). 2018 Aug;102(4):962-976. 

DOÇ. DR. CENK KILIÇ ANATOMİ UZMANI (TAMAMLAYICI TIP) 

Alıntı: www.mamakhavadis.com