Bu makalenin amacı birçok insanın hakkında fazla bilgi sahibi olmadığı dut çekirdeği yağının sağlık açısından faydalarını özetlemektir.

Türkiye'de özellikle de Malatya'da bolca dut ağacı bulunmaktadır. Dut meyvesinin içerisinde bol miktarda çekirdeği bulunmaktadır. Özellikle çekirdeğinde birçok vitamin vardır. Darende Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sibel Uluata, "Bazı Bitkisel Yağların Karakterizasyonu" konulu doktora tezinde, bazı meyve çekirdekleri ve tohumlar üzerine araştırma yapmıştır.  İnönü Üniversitesi'nde yapılan bu araştırmada, dut çekirdeğinden elde edilen yağın, omega 6 yağ asidi ve antioksidan özellikli E vitaminleri açısından zengin olduğu belirlenmiştir. Dut çekirdeğinin yağının yaklaşık yüzde 80 oranında omega 6 yağ asidi barındırdığı tespit edilmiştir.Hiçbir zararı bulunmayan yağı, kalp rahatsızlığı olan veya yüksek kolesterolü bulunan insanlar da kullanabilirler.Dut çekirdeğinin yağının pek çok yağdan daha üstün olduğu tespit edilmiştir.

Son yıllarda faydası sıkça araştırılmaya başlanan dut çekirdeği yağının faydaları

-Balık yağlarına göre kokusuz olduğu için tüketimi daha kolay olur ve sindirim sorunları oluşturmaz.

-Vücut hücrelerinin yenilenmesini uyarır (özellikle E vitamini içerdiği için) ve serbest radikallere karşı vücudun direncini korumaya yardımcı olur ve enerji verir.

-Yüksek miktarda omega 6 yağ asidi içerir, bu nedenle kalp hastalığı riskini azaltır. Kolesterol seviyelerini dengeler. Kötü kolesterol olan LDL'yi düşürüp, iyi kolesterol olan HDL'yi yükseltmeye yardımcıdır. Kalp ve damar hastalıklarının riskini azaltabilir. Kanser riskini azaltmaya da yardım eder.  

-Antioksidan bakımından zengindir. Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur. Bu nedenle kanser hastalarına faydalıdır.

-Metabolizmayı düzenler.

-Sağlıklı kemiklerin oluşumuna yardımcı olur.

-Üreme sistemini düzenler, sağlıklı olmasını ve kanserden korunmasını sağlar. Menopoza giren kadınların ilk dönem semptomlarını hafif atlatmasına yardımcı olur. Adet sancılarını azaltır.

- Bebeğin gelişimi için yararlıdır. 18 aya kadar olan bebeklerde zihinsel gelişmeyi veya büyümeyi arttırır.

- 3-6 ay boyunca kullanılması, çocukta DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) belirtilerini azaltır.

- 6 ay boyunca kullanılması, göz kapağı içinde yağ bezleri ile ilgili bir sorun nedeniyle oluşan göz kapağı şişmesi için yararlıdır. 

- Saçları besler ve saçların sağlıklı büyümesine yardımcı olur.

- Deriyi dıştan içe doğru besler, sıkılaştırır ve erken yaşlanmayı önler. Güzel ve sağlıklı bir cilde kavuşmak için cildi nemlendirir ve canlandırır. Çevresel etkilere, oluşan kesik, yara ve hasarlara karşı korur.

-Hücrelerin yenilenmesini sağlayarak hücre yapısını korur. Yaraların hızla iyileşmesini sağlar ve yara izlerini onarıp düzeltir.

-Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etki gösterir.

-Delta tokoferol açısından dünyada en yüksek değere sahip tek meyve çekirdeği yağıdır.

Dut çekirdeği yağı alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken yağın soğuk sıkım olmasıdır. Cam şişede satılanı almalı ve kullanmalısınız.

Dut çekirdeği yağında; yaklaşık olarak 180 mg / 100 gl E vitamini bulunmaktadır. Oranları ise 41,10 alfa tokoferol, 37,30 beta tokoferol, 1433,50 delta tokoferol, 284,20 gamma tokoferol şeklindedir. Dut çekirdeği yağında; omega yağ asitleri oranı % 86,04’tür. % 0,71 oranında omega 3, %76,66 oranında omega 6 ve %8,67 oranında omega 9 bulunmaktadır.

Dut çekirdeği yağını kullanmanın herhangi bir yan etkisi ve zararı yoktur. İlk defa kullanıyorsanız cildinizin küçük bir bölümüne uygulayıp herhangi bir kaşıntı, kızarıklık oluşmuyorsa kullanabilirsiniz. Küçük çocuklarda kullanmak isterseniz, öncelikle hekiminize danışıp onay almalısınız.

KAYNAKLAR

1. Innes JK, Calder PC. Omega-6 yağ asitleri ve iltihaplanma. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids. 2018 Mayıs; 132: 41-48. 

2. Araujo P, Lucena E, Yang Y, Ceemala B, Mengesha Z, Holen E. Eksojen ω-6 ve ω-3 çoklu doymamış yağ asitlerinin Atlantik'te pro- ve anti-inflamatuar prostaglandinlerin ve lökotrienlerin indüklenmiş üretimi üzerindeki etkisi tam faktöriyel tasarım ve LC-MS / MS kullanan somon başlı böbrek hücreleri. J Chromatogr B Analyt Technol Biomed Life Sci. 1 Ağustos 2014; 964: 164-71.

DOÇ. DR. CENK KILIÇ ANATOMİ UZMANI (TAMAMLAYICI TIP)

Alıntı: www.mamakhavadis.com   

https://www.youtube.com/watch?v=sZfZLhPnRws