Aromaterapi kokuyla tedavi anlamına gelir. Gül, limon, lavanta, nane gibi bitkilerin yağlarının koklanması ile uygulanan doğal bir tedavi yöntemidir. Bitki yağları banyo suyuna eklenir, masajla cilde uygulanır, teneffüs edilir veya odaya sıkılır.

Aromaterapi ağrıyı hafifletmek, cilt bakımı, tansiyonu düşürmek, halsizliği gidermek ve vücudu güçlendirmek için kullanılır. Aromatik yağlar ruh halini etkileyebilir, halsizliği giderebilir, stresi azaltıp, rahatlama sağlayabilir.

Aromatik kokular burun yoluyla solunduğu zaman koku hücreleri vasıtasıyla beyni ve sinir sistemini etkilerler.

Aromatik yağlar bitki, çiçek, ağaç, meyve, ağaç kabuğu, çim ve çekirdeklerden çıkartılan terapötik, psikolojik ve fizyolojik etkilere sahip hastalıkları önleyebilen ve tedavi edebilen yağlardır.

150 civarında hoş kokulu yağ var. Bu yağlar mikrop öldürücü, antiviral, iltihap kurutucu, ağrı kesici, antidepresan, balgam söktürücü, uyarıcı, sakinleştirici, hazmı kolaylaştırıcı ve idrar söktürücü özelliklere sahip.

Aromatik yağlardan azami faydayı sağlamak için tamamen doğal yağlar kullanılmalı, sentetik olarak üretilen yağlar işe yaramaz.

Aromaterapi doğal tedaviler arasında en hızlı gelişen alanlardan biri. Kanser hastalarında kemoterapinin yan etkilerini azaltmak için kullanıldığı gibi kalp hastalarının rehabilitasyonunda da kullanılıyor.

alıntı:http://www.nailderelioglu.com/alternatif-tip-uygulamalari/aromaterapi-nedir