Tüm dünyada büyük kaygı yaratan Corona virüsü, ya da bilimsel ismi ile Cohiv-19 Avrupa’da da görülmeye başladığından beri herkes daha da panik oluyor. Bu anlamda virüsün etkilerini öğrenmekte fayda var..Eğer son zamanlarda haberleri takip ediyorsanız, yeni corona virüsünden haberiniz vardır. Bu yeni virüs türü, Çin’de hayli yayıldı ve dünyanın diğer bölümlerine de yayılma aşamasında.

Tarihsel olarak corona virüslerinin büyük bir endişe kaynağı olmamalarına karşın, son 20 yılda ortaya çıkan yeni türler ve şu anda gündem konusu olan 2019-nCoV türü, ciddi hastalıklara, solunum problemlerine, solunum iflasına ve hatta ölüme sebep olabiliyor. Corona virüsler normalde soğuk algınlığının sebebi olan türler arasındalar.

Ciddi corona virüslerden bir diğeri ise SARS ancak 2019-nCoV’nin SARS ile aynı virüs olmadığını unutmamak gerekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü, virüsün yayılım göstermesinden dolayı bir acil durum ilan etti.

Kendinizi daha iyi hazırlamak ve bilmek isteyebileceklerinize dair güncel kalabilmenizi sağlamak için uzmanlara ulaştık ve bu yeni corona virüse karşı kendinizi nasıl koruyabileceğinizi sorduk.

Corona Virüsü Nedir?

ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre, corona virüsler pek çok farklı hayvan türünde yaygın olan bir virüs ailesi. Fakat nadiren de olsa hayvanlardaki corona virüslerin insanlara bulaşabildiği belirtiliyor.

Fakat mevcut olan yeni tür, ilk olarak Çin’in Wuhan şehrinde görüldü ve solunum yolu problemlerine sebep olurken sadece insanlar arasında bulaşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, enfeksiyonun yaygın belirtileri arasında ateş, öksürük, nefes darlığı ve nefes almakta zorlanma gibi solunum yolu belirtilerinin olduğunu belirtiyor. Nadiren de olsa daha ağır zatürree, ağır akut akciğer sendromu, böbrek iflası ve son olarak ölüm de mümkün.

Belirtiler maruz kaldıktan sonra 2-14 gün içerisinde ortaya çıkıyorlar.

Geçmiş corona virüslerde olduğu gibi bu virüs de muhtemelen hayvansal bir kaynaktan geliyor ancak uzmanlar henüz hangisi olduğunu keşfedebilmiş değiller.

Virüs artık insandan insana yayılabiliyor. Normalde corona virüsler sadece belirtiler ortaya çıktıktan sonra kişiden kişiye bulaşabiliyorlar ancak Çin sağlık bakanı bu türün hala hasta olmamış olsanız bile yayılabileceğini belirtiyor.

Kendimi Nasıl Koruyabilirim?

2019-nCoV’a karşı henüz bir aşı yok ancak kendinizi korumak için yapabilecekleriniz var.

New York’taki Northwell Sağlık ve Tıp Okulu’nun global sağlık uzmanı Dr. Eric Cioe-Pena’nın önerileri aşağıda.

Ellerinizi yıkayın, yüzünüze dokunmaktan kaçının ve öksüren, hapşıran insanlardan kaçının

En iyi korunma yolu ellerinizi yıkamak ve birisinin yüzüyle temas kurma konusunda dikkatli olmak. Bu tip virüsler kişiden kişiye damlacıklar yoluyla veya küçük virüs parçacıkları halinde yayılıyorlar ve bu da genelde başka bir kişinin yüzüne düşen virüslerin yüze dokunma ile birlikte ellerine geçmesi, sonrasında da yeme sırasında bünyeye alınmasına sebep oluyor.

ABD’deki Hastalık Kontrol Merkezleri şunları öneriyor:

Ellerinizi sık sık en az 20 saniye su ve sabun ile yıkamak. Alkol bazlı temizleyiciler de sabun ve su yoksa işe yararlar.

Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış eller ile dokunmayın.

Hasta olunca evde kalın.

Öksürüp hapşırırken  ağzınızı bir peçete ile kapatın ve sonra peçeteyi çöpe atın.

Sık sık dokunulan nesne ve yüzeyleri sık sık temizleyip dezenfekte edin.

Alkol bazlı dezenfekte ürünleri yardımcı olabiliyorlar ancak virüsleri durdurma konusunda kesin bir çözüm değiller. Çünkü bunlar bazı durumlarda ellerdeki mikropların adedini ciddi anlamda azaltsalar da tüm türlere karşı etkili değiller.

En az %60 alkole sahip bir temizleyici kullanmak su ve sabun yokken yardımcı olur ancak virüs tedavisi veya önlenmesinde bir tedavi olarak görülmemelidirler.

Seyahat Ediyorsanız Ne Yapmalı?

Şu anda Çin’e seyahat etmek önerilmiyor. Virüsün ne kadar bulaşıcı olduğu hala bilinmiyorve kimlerin en yüksek risk altında olduğu da henüz tam olarak kesin değil.

ABD’de vatandaşların Çin’in Hubei eyaletine gidişleri en yüksek uyarı seviyesi ile eşleştirildi ve Çin’in geneline seyahatler ise bunun bir seviye altında.

Şu anda Çin’e seyahat etmenin en büyük riski, ülkenin sıkı bir karantina altında olması ve ülke içinde seyahatlerin yasaklanma ihtimali.

Bununla birlikte virüse karşın Çin’e seyahat etmeniz gerekiyorsa, bir maske takın, ellerinizi yıkayın ve hasta kişilerden kaçının.

Ucuz maskelerin havadan bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamadıklarını unutmayın. Bu nedenle virüs mutasyona uğrayarak havadan bulaşır hale gelirse, maskeler etkili olmayacaklardır.

Ülkemizdeki durum da yakından kontrol ediliyor ve şimdiye değin kayıtlı ve onaylı bir vaka bulunmuyor.

KAYNAK:  www.aysetolga.com