Kabak Çekirdeği Yağı Nedir?

Kabak çekirdeği yağı birçok geleneksel mutfakta yeri olan bir bitkisel yağ çeşididir. Kabak çekirdeklerinden üretilir. Ülkemizde de kullanımı olan bu ürün özellikle Güneydoğu Avusturya, Doğu Slovenya, Romanya bölgesi, Hırvatistan, Voyvodina ve Macaristan'ın bitişik bölgelerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu ülkelerde kabak çekirdeği yağı çoğunlukla salata sosu, çorba ve dondurmalara aroma verici olarak katılmaktadır.

Kabak çekirdeği yağı, European Union Protected Designation of Origin (PDO) koruması altındaki ürünler arasındadır. Kavrulmuş, kabuksuz kabak çekirdeği işlenerek elde edilen bu yağın faydaları diğer bitkisel yağlar gibi sık sık konuşulmakta ve araştırmalara konu olmaktadır.

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kabak çekirdeği yağının araştırmalarca desteklenen faydaları aşağıdaki gibidir:

Mental Sağlık: Geleneksel olarak, kabak çekirdeği yağının genel ruh halini arttırdığı ve depresyon üzerinde etkili olduğunu gösteren geçmiş çalışmalar bulunmaktadır (1).

Saç ve Cilt: Kabak çekirdeği yağı, özellikle erkeklerde saç büyümesi üzerinde olumlu etkilere neden olmuştur (2).

Üriner Sağlık: Araştırmalarda kabak çekirdeği yağının idrar yolu üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir (3).

Menopoz: Çeşitli çalışmalarda,kabak çekirdeği yağının sıcak basması, eklem ağrısı ve baş ağrıları gibi menopoz semptomlarının bazılarını hafifletmeye yardımcı olduğu bulunmuştur (4).

Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Kabak çekirdeği yağı doğal saç onarıcısı olarak kullanılabilir. Saçla alakalı kabak çekirdeği yağı takviyeleri genellikle jel kapsül formunda satılmaktadır.

Satın aldığınız kabak çekirdeği yağı takviyesi için etiket talimatlarını izlemeniz gerekir. Kapsüllerdeki ortalama doz 1000 mg'dır. Bu tabletlerden 1 veya 2'si yemeklerden sonra ve günde yaklaşık 3 kez alınabilir. Takviyelerin içeriği ve dozajı değişebilir. Güvenlik için her zaman takviyelerinizi kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Kabak çekirdeği yağını sıvı yağ formunda da alabilirsiniz. Günde üç kez 1 çay kaşığı 1 veya çorba kaşığı kadar tüketebilirsiniz. Zeytinyağı gibi mutfak kullanımı için pazarlanan kabak çekirdeği yağları bir dereceye kadar aynı şekilde kullanılabilir. Ancak bunlar, üretim süreçleri nedeniyle bitkisel besinler açısından zengin olmayabilirler.

Kabak çekirdeği yağının düşük bir duman noktasına sahip olduğunu unutmamanız gerekir. Bu nedenle, yüksek sıcaklıkta kullanılmaması gerekmektedir. Bir başka değişle, pişirme işleminde kullanılmaması tavsiye edilir.

Kabak çekirdeği yağı tatlılar için de kullanılmaktadır, vanilyalı dondurmalara aroma verici olarak eklenir. Avusturya ve Slovenya'da çok sevilen bir lezzet olduğu için kabak çorbasına ve diğer yerel yemeklere de mutlaka eklenir. Bununla birlikte pişirme yağı olarak kullanılmaktadır. Kahverengileşmiş olan çeşidinin acı bir tadı vardır. Kabak çekirdeği yağı, salata sosu olarak da kullanılmaktadır (5).

Çeşitli faydaları bulunan bir bitkisel ürün olan nar çekirdeği yağı hakkında da bilgi sahibi olmak için “Nar Çekirdeği Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?” makalesine göz atabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz veya düzenli kullandığınız ilaç varsa ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Kabak Çekirdeği Yağındaki Vitaminler Nelerdir?

Kabak çekirdekleri çok fazla antioksidan, çoklu doymamış yağ asitleri, potasyum, K vitamini, B2 vitamini (riboflavin) ve folat içerir. Ayrıca karotenoidler ve E vitamini gibi antioksidanlar da içerir.

Kabak Çekirdeği Yağı Prostata İyi Gelir mi?

Kabak çekirdeği yağı, prostat büyümesinin azaltılması için kullanılan popüler takviyelerden biridir. Kabak çekirdeğinin besin değeri yüksektir ve prostat sağlığını desteklediği kanıtlanmıştır. Bunun üç nedeni vardır. Çinko bakımından zengindirler. Normal prostat fonksiyonu optimal çinko seviyelerine dayanır. Bu nedenle haftada 2-3 kez bir avuç kabak çekirdeği tüketmek prostat sağlığınızı destekleyebilir. Kabak çekirdekleri, prostat büyümesini azaltabilecek ve koruyucu bileşiklerden biri olan fitosterol içerir. Potansiyel olarak BPH semptomlarını azaltırlar. BPH iyi huylu prostat hiperplazisini temsil eder. BPH'ye hormon dengesindeki değişiklikler neden olur. Kabak çekirdeği yağı, aşırı uyarılmış prostat hücrelerinin çoğalmasını önlemeye, hormonları dengelemeye yardımcı olabilir.

Kabak Çekirdeği Yağı Cinsel Gücü Arttırır mı?

Kabak çekirdeği zengin bir çinko kaynağı olduğu için, sperm kalitesini arttırdığı düşünülür. Kabak çekirdeği, sağlıklı testosteron seviyelerine katkıda bulunabilen ve genel sağlığı iyileştirebilen antioksidanlar ve diğer besin maddeleri açısından oldukça zengindir. Tüm bu faktörler birlikte, özellikle erkeklerde doğurganlık ve üreme işlevine fayda sağlayabilir.

Kabak Çekirdeği Yağı Kolesterolü Yükseltir mi?

Kabak çekirdeği yağındaki yağın çoğu, çoklu doymamış yağdır; yani omega-3 ve omega-6 yağ asitleridir. Araştırmalar, bu esansiyel yağ asitlerinin HDL (iyi) kolesterolü yükseltmeye, HDL'nin LDL kolesterol oranını iyileştirmeye ve kardiyovasküler hastalığı önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

KAYNAK: www.vitaminler.com