Bu makalenin amacı birçok insanın hakkında fazla bilgi sahibi olmadığı c çekirdeği yağının sağlık açısından faydalarını özetlemektir. Turunç çekirdeği yağı C (askorbik asit) vitamini ve folik asit açısından zengindir. Sodyum ve kolesterol içermez. Ek olarak K, Ca, tiamin, niasin, B6 vitamini (piridoksin), P, Mg ve Cu içerir. Turunç çekirdeği yağı, insan tüketimi için ve gıda için uygun özellikleri nedeniyle yemeklik yağ kaynağı olarak uzun zamandır kullanılmaktadır. Geçen yüzyılın başında, Alman araştırmacılar, turunç çekirdeği yağının palmitik, stearik, oleik ve linolenik asitleri içerdiğini tespit etmiştir. Turunç çekirdeği yağı, Oilar tarafından açık renkli bir yağ olarak tarif edilmiştir, bir salata yağı olarak da tercih edilmektedir. Turunç çekirdeği yağı genellikle tıp litaretüründe antioksidaz etkileriyle karşımıza çıkmaktadır. Turunç çekirdeği yağının antioksidan aktivitesi % 54.20 gibi yüksek bir oranda saptanmıştır. Hayvan çalışmaları, turunç çekirdeği yağının mideyi alkol ve stresin neden olduğu hasarlardan koruyabildiğini bulmuştur. Helicobacteria pylori mikrobunu öldürebilir.

Son yıllarda faydası sıkça araştırılmaya başlanan turunç çekirdeği yağının faydaları;

-Antioksidan aktivitesi yüksektir.

-Kilo kontrolüne destek olur. Vücutta yağ hücrelerini küçültme ve yağ yakıcı etki göstererek yağ depolanmasını azaltabilir. Ayrıca tokluk hissi verir.

-İçerisinde bulunan “nistatin” maddesi, özellikle mantar ve bakteri kaynaklı enfeksiyon riskini azaltır. 

-Mide rahatsızlıklarının hafiflemesine yardımcı olur.

-İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar.

-Kalp hastalığı riskini azaltır. Hasar görmüş kılcal damarları ve kan damarlarını onarmaya, güçlendirmeye yardım eder. Dolaşım sistemine yarar sağlar.

-Artrit nedeniyle ortaya çıkan ağrı ve şişmelere karşı rahatlama sağlar. Romatoid artrit gibi kemik hastalıklarına karşı faydalıdır.

Turunç çekirdeği yağı alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken yağın soğuk sıkım olmasıdır. Ancak ambalajın üzerinde hangi yöntemle elde edildiği yazmıyorsa, bu yağın fabrikada üretilmiş, endüstriyel süreçten geçmiş ve içine zararlı kimyasallar geçmiş olabileceğini söyleyebiliriz. Cam şişede satılanı almalı ve kullanmalısınız.

Turunç çekirdeği yağını kullanmanın herhangi bir yan etkisi ve zararı yoktur. İlk defa kullanıyorsanız cildinizin küçük bir bölümüne uygulayıp herhangi bir kaşıntı, kızarıklık oluşmuyorsa kullanabilirsiniz. Küçük çocuklarda kullanmak isterseniz, öncelikle hekiminize danışıp onay almalısınız.

KAYNAKLAR

Emmanuel Ilesanmi Adeyeye, Adeolu Jonathan Adesina. Citrus Seeds Oils as Sources of Quality Edible Oils. Int.J.Curr.Microbiol.App.Sci (2015) 4(5): 537-554.Mohammad Reazai, Issa Mohammadpourfard, Shahrokh Nazmara, Mahdi Jahanbakhsh, Leila Shiri. Physicochemical Characteristics of Citrus Seed Oils from Kerman, Iran. Journal of Lipids, 2014; Volume 2014:174954. 

Farooq Anwar, Rehana Naseer, M. I. Bhanger, Samia Ashraf, Farah Naz Talpur, Felix Adekunle Aladedunye. Physico-Chemical Characteristics of Citrus Seeds and Seed Oils from Pakistan. Journal of the American Oil Chemists' Society. April 2008; 85(4):321-330.

Cassia Roberta Malacrida, Mieko Kimura, Neuza Jorge. Phytochemicals and Antioxidant Activity of Citrus Seed Oils. Food Sci. Technol. Res., 2012; 18(3):399-404.

Ajewole, K. and Adeyeye, A. (1993). Characterisation of Nigerian citrus seed oils. Food Chem., 47, 77-78.

Giuseppina Mandalari, Carlo Bisignano, Santa Cirmi, Michele Navarra. Effectiveness of Citrus Fruits on Helicobacter pylori. Evid Based Complement Alternat Med. 2017; 2017: 8379262.

A.O.C.S. (1993). “Official methods and recommended practices of the American Oil Chemists’ Society”. AOCS Press, Champaign, USA.

Brand-Williams, W., Cuvelier, M.E. and Berset, C. (1995). Use of a free radical method to evaluate antioxidant activity. Lebensm. Wiss. Technol., 28, 25-30. Codex Alimentarius Commission. (2008). “Codex-Stan 210: codex standard for named vegetable oils.” FAO, Rome, Italy.

El-Adawy, TA, Rahma, FH, El-Redawy, AA ve Gafar, AM (1999). Bazı narenciye tohumlarının özellikleri. Bölüm 3. Yeni bir protein ve yağ kaynağı olarak değerlendirme. Nahrung, 43, 385-391.

Kale, PN ve Adsule, PG (1995). Narenciye. "Meyve bilimi ve teknolojisi El Kitabı: üretim, bileşim, depolama ve işleme" ed. Yazan: DK Salunkhe ve SS Kadam. Marcel Dekker, New York, ABD, s. 39-65.

Manaf, YNA, Osman, A., Lai, OM, Long, K. ve Ghazali, HM (2008). Misk kireci (Citrus microcarpa) tohumu yağının karakterizasyonu. J. Sci. Food Agric., 88,676-683.

Reda, SY, Leal, ES, Batista, EAC, Barana, AC, Schnitzel, E. ve Carneiro, PIB (2005). Bir tarımsal-endüstriyel atık olan rangpur kireç (Citrus limonia Osbeck) ve "sicilya" limon (Citrus limon) tohum yağlarının karakterizasyonu. Ciênc. Tecnol. Alim., 25,672-676.

Saïdani, M., Dhifi, W. ve Marzouk, B. (2004). Bazı Tunus narenciye tohumlarının lipit değerlendirmesi. J. Food Lipids, 11,242-250.

DOÇ. DR. CENK KILIÇ ANATOMİ UZMANI (DENEYSEL VE TAMAMLAYICI TIP) 

Alıntı: www.mamakhavadis.com